Ile zarabia spawacz

0
488
ile zarabia spawacz

Błąd, który popełnia wiele młodych osób, polega na szukaniu dla siebie pracy wyłącznie w branżach typowo umysłowych. Absolwenci szkół ogólnokształcących rzadko kiedy myślą w ogóle o tym, że mogliby pracować fizycznie. Nieraz zresztą takie przekonania budują w nich rodzice. Ojciec pracujący jako budowlaniec codziennie spędza poza domem nawet kilkanaście godzin, wraca przemęczony i od razu zasiada przed telewizorem, nie mając już czasu i ochoty na chociażby krótką rozmowę z synem czy wyjście to znajomych.

A młody człowiek chce dla siebie lepszego życia. Prace fizyczne często też uznawane są za te gorsze i uwłaczające ludzkiej godności. Wydaje się, że to pani siedząca w biurze ma o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze obowiązki, ale mimo wszystko gdyby porównać jej pensję do wynagrodzenia wielu osób pracujących fizycznie, można by się było tutaj mocno zdziwić. Praca takiego spawacza może być zatem dużo bardziej atrakcyjna od pracy chociażby księgowej.

A ile zarabia spawacz?

Dlaczego warto nim zostać i czy rzeczywiście młodemu człowiekowi może się to opłacać? Oczywiście tylko wybrani kandydaci mogą ubiegać się o pracę na stanowisku spawacza. Muszą wykazywać się przede wszystkim niebagatelną sprawnością fizyczną. Nie mogą cierpieć na żadną niepełnosprawność, gdyż nawet lekka astma bądź zwykła alergia utrudniłyby im zajmowanie się codziennymi sprawami. Spawacz musi być zdrowy i sprawny.

Powinien też mieć wysokie zdolności manualne, gdyż większość swoich prac będzie wykonywać z pomocą swoich dłoni. Ważna jest również ogólna dokładność i precyzja. Spawacz powinien wykazywać się dużą dozą koncentracji, gdyż nawet najmniejszy popełniony przez niego błąd może nieść ze sobą ogromne konsekwencje. Jest to po prostu zawód dla tych osób, które nie boją się pracy fizycznej, lubią wysiłek i chcą wykorzystać swoje sprawne bądź techniczne umiejętności w pracy. Bardzo często też spawacze pracują w grupach, dlatego w takim przypadku bezcenna może okazać się umiejętność współpracy z innymi ludźmi.

spawacz

Niewątpliwą zaletą zawodu spawacza jest to, że nietrudno się go uzyskuje. Aby móc pracować na takim stanowisku, należy po prostu udać się do odpowiedniej szkoły tuż po ukończeniu podstawówki (dawniej gimnazjum). Będzie to albo szkoła zawodowa, albo technikum o ukierunkowanym profilu. Przeważnie kształcenie ze specjalizacją spawalniczą proponują młodym ludziom szkoły budowlane, dlatego to ich oferty należałoby sprawdzić, aby taki zawód móc w ogóle wykonywać.

Istnieje jednak jeszcze jedna droga pozwalająca na pozyskanie takiego fachu. Człowiek, który chciałby się przebranżowić, a już jakiś czas temu ukończył swoją szkołę średnią i nie zamierza do niej powracać, zawsze może zdecydować się na wzięcie udziału w specjalistycznym szkoleniu. Kursy zawodowe przygotowujące do pracy spawacza organizowane są niemalże we wszystkich większych miastach. Nie są drogie, a zawsze dają ludziom szansę na nowe i lepsze życie.

A ile zarabia spawacz?

Jakie jeszcze zalety ma praca w tym zawodzie? Otóż przeciętne zarobki osób na tym stanowisku wynoszą mniej więcej od dwóch do pięciu tysięcy złotych brutto. Oczywiście każdy spawacz jest w stanie samodzielnie je podwyższyć. Wynagrodzenie uzależnione jest bowiem zarówno od samych kwalifikacji, jak i doświadczenia oraz miejsca pracy. Najwięcej zarabiają spawacze pracujący w swoich własnych działalnościach gospodarczych. Zakładają własne firmy i później obsługują klientów prywatnych, mogąc ustalić samodzielnie swój własny cennik wszystkich usług.

sprzęt spawacza

Oczywiście początkujący spawacz na takie coś na pewno sobie nie pozwoli. Zanim zacznie w ogóle myśleć o poprowadzeniu własnej działalności gospodarczej, powinien zatrudnić się w istniejącej już firmie, aby zacząć stopniowo zdobywać swoje pierwsze doświadczenie. W przeciwnym wypadku żaden klient mu nie zaufa. A dobry, doświadczony i wykwalifikowany spawacz nieraz jest na wagę złota, dlatego warto dążyć do tego, by nim zostać. Najlepsi w tej branży zarabiają bowiem nawet siedem tysięcy złotych brutto. A jest to całkiem atrakcyjna pensja, zwłaszcza gdy porówna się ją do średniej krajowej.

Warto zatem pomyśleć czasem o pokierowaniu swoim życiem zawodowym w nieco inny sposób. Nawet jeśli większość młodych ludzi stara się uzyskiwać prace typowo umysłowe, nie trzeba za nimi podążać i można spokojnie wyłamać się z tłumu, aby zdobyć porządny fach w ręku, który zawsze będzie cenny. W obecnych czasach to pracownicy fizyczni niejednokrotnie zarabiają więcej od tych pracujących w biurach czy nawet urzędach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here