Ile zarabia farmaceuta

0
1457
ile zarabia farmaceuta

Na temat zarobków w branży farmaceutycznej krąży wiele mitów. Jedno jest pewne – magister farmacji ma pracę niemal w kieszeni. Każdy kto ukończył studia farmaceutyczne absolutnie nie musi się obawiać, że nie znajdzie pracy. Drzwi na rynku pracy są dla nich otwarte. Rynek stoi przed nimi otworem. Również technicy farmaceutyczni jeszcze do niedawna nie musieli obawiać się o miejsce zatrudnienia. Również w wielu aptekach mogli odbywać swoje staże.

Teraz z powodu zmieniającej się sytuacji prawnej i statusu techników farmaceutycznych sytuacja na rynku nieco się zmienia. Magister farmacji nie musi pracować tylko i wyłącznie w aptece jednak najczęściej pracuje właśnie tam. Takich ofert jest po prostu najwięcej a pracę jako magister farmacji można znaleźć praktycznie w każdym mieście. Inaczej jest w sytuacji, kiedy ktoś chce robić karierę na przykład w branży produkcji leków, lub innej powiązanej z farmacją. Wtedy może się to wiązać z koniecznością przeprowadzki do innego miasta, gdzie taka firma ma swoją siedzibę.

Nie każdy jest przygotowany i nie każdy może sobie pozwolić na przeprowadzkę do innego miasta. Stąd też łatwiej po prostu stanąć za ladą i jako magister farmacji rozpocząć pracę w aptece. Magister farmacji może liczyć na wysokie zarobki.

farmaceuta

Ile zarabia farmaceuta?

Jeszcze do niedawna średnia pensja brutto magistra farmacji zatrudnionego w aptece wynosiła niecałe 5000 zł. Można się kłócić czy to dużo czy mało. Fakty są jednak takie, że pensje farmaceutów są dość zróżnicowane. Na pewno więcej zarabia się w dużych miastach, a mniej w małych miejscowościach. Trzeba też pamiętać, jak ogromną odpowiedzialność ponosi farmaceuta pracujący w aptece. Im większa apteka i więcej ludzi, tym większa odpowiedzialność, ale też ryzyko pomyłki. Farmaceuta musi być niezwykle uważny podczas wydawania lekarstw. Jeżeli pomyli się zwykła sprzedawczyni i wyda na przykład nie te cukierki albo nie tę kawę, o którą prosił klient, nic wielkiego się nie stanie.

Oczywiście nie powinno dochodzić do takich pomyłek. Klient nasz pan. Jednak w tym drugim przypadku poza niezadowoleniem klienta nic wielkiego się nie wydarzy. Natomiast pomyłka farmaceuty może kosztować pacjenta nawet życie. Farmaceuta musi zatem zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to jaki wydaje lek, czyli na nazwę danego leku, ale przede wszystkim na jego pojemność. Farmaceuta powinien również sprawdzić czy dany lek rzeczywiście nadaje się dla pacjenta jeśli chodzi o dawkowanie. Czasami lekarze mylili się i przepisywali błędną dawkę na przykład dziecku przepisywali dawkę dla człowieka dorosłego.

Farmaceuta musi wychwytywać takie pomyłki, ponieważ od tego zależy życie i zdrowie ludzi. Patrząc na ruch i zamieszanie jakie panuje w wielu aptekach, a także na niekończące się kolejki, trudno wyobrazić sobie, jak to możliwe aby farmaceuci w takich miejscach zachowywali należyte skupienie. A jednak. Farmaceuta, a raczej magister farmacji, który nie wyobraża sobie pracy z ludźmi za apteczną ladą, ma wiele innych możliwości. Może na przykład pracować przy produkcji i wdrażaniu na rynek nowych leków. Taka praca również wydaje się niezwykle ciekawa i może przynosić wiele satysfakcji.

leki

Magister farmacji może znaleźć się w zespole, który dokona przełomowego odkrycia jeśli chodzi o leczenie jakiejś choroby. Któż nie chciałby znaleźć na przykład lekarstwa na raka. Na zarobki w branży medycznej narzekają wszyscy – lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, a także czasami farmaceuci. Trzeba pamiętać że praca w aptekach bywa różna. Jeżeli jest to apteka na wsi to często jest ona czynna tylko od poniedziałku do piątku, w godzinach na przykład od 8:00 do 16:00. Jednak apteka w galeriach handlowych czynna jest każdego dnia tygodnia, również w niedzielę. Farmaceuta musi być przygotowany do pracy również w weekendy i to w godzinach także popołudniowych i wieczornych.

Istnieją również apteki całodobowe, gdzie magister farmacji spędza noc na dyżurze. Wszystko zależy zatem od tego, jaką pracę znajdzie magister farmacji. Na szczęście można wybierać. Magister farmacji, dla którego priorytetem jest rodzina, czas spędzony z współmałżonkiem i z dziećmi, może wybrać taką pracę, gdzie wieczory i weekendy będzie miał wolne. Z kolei ambitny farmaceuta może spełniać się niekoniecznie za apteczną ladą i w kontakcie z klientami. Praca w aptece bywa pełna wyzwań, ciężka, niewdzięczna, ale też daje mnóstwo satysfakcji. Wystarczy sobie wyobrazić, że gdyby nie te wszystkie leki, to ludzie przecież nie mogliby dojść do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here