Istotne zmiany w przepisach

0
673
Istotne zmiany w przepisach

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga odwagi i determinacji. Na pewno jest to duże wyzwanie, szczególnie w obecnych czasach.

Kto wystawia notę korygującą?

Warto pamiętać o tej zasadzie, że notę korygującą może wystawić tylko nabywca danego towaru lub usługi. Następnie taka nota musi zostać przekazana do sprzedawcy, a ten powinien skutecznie potwierdzić jej odbiór oraz fakt, że zapoznał się z jej treścią. Tylko wtedy wszystkie formalności wskazane przepisami będą dopełnione. Warto tego pilnować, ponieważ inaczej można narazić się na kłopoty z urzędem skarbowym.

Urząd Skarbowy i jego pracownicy znani są z tego, że jest to instytucja bardzo skrupulatna, ważna jest każda cyfra i każda litera. Dlatego też warto bardzo dokładnie przyglądać się każdej fakturze i znajdujących się na niej danych. Nie wolno lekceważyć najmniejszego błędu, ponieważ taki błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje dla finansów firmy.

Jakie dane skorygować?

Takie informacje jak numer faktury, data jej wystawienia czy też adres któregoś z podatników, mogą zostać skorygowane za pomocą noty korygującej. Kiedy jednak pojawia się poważniejszy problem, na przykład błędnie wskazano stawkę podatku VAT albo liczbę zakupionych produktów należy już bezwzględnie wystawić fakturę korygującą. Nota korygująca online przydaje się w innych sytuacjach.

Często przedsiębiorcy mylą fakturę korygującą z notą, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że to absolutnie nie jest to samo. Nota korygująca online to świetne rozwiązanie, aby szybko rozwiązać problem.

Dobry księgowy to skarb

Przedsiębiorcy skarżą się na to, że bardzo trudno jest znaleźć dobrego księgowego, który skupi się nie tylko na pracy z otrzymanymi dokumentami, ale także będzie utrzymywał kontakt ze swoim klientem i wytłumaczy mu najważniejsze kwestie księgowe. Rozmowa o przychodach i kosztach firmy powinna być elementarnym punktem współpracy. Księgowy może przecież doradzić swojemu klientowi, w jaki sposób może on teraz budować strukturę kosztów.

Oczywiście jeżeli przedsiębiorca płaci tylko za obsługę księgową, trudno wymagać gratis rozmów będących w zakresie doradcy podatkowego. Warto jednak utrzymywać przyjazne relacje i od czasu do czasu porozmawiać ze swoim księgowym, aby dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły ostatnio w przepisach, które mogą być istotne dla danego przedsiębiorcy.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here