Wielu dorosłych nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile przysługuje urlopu pracownikom zatrudnionym na podstawie różnych umów. Jest to jednak kwestia wyszczególniona w kodeksie pracy, który obowiązuje każdego pracownika i pracodawcę w całym kraju. Urlop ten, przysługuje jedynie osobom, które zatrudnione zostały na podstawie umowy o pracę. Jest to warunek konieczny. Drugim z warunków jest długość stażu pracy.
Osoba, która pracuje mniej niż dziesięć lat, posiada tylko dwadzieścia dni, które może wykorzystać w ciągu roku. W staż pracy wlicza się między innymi osiem lat z tytułu ukończenia studiów wyższych, nawet jeżeli zatrudnienie nie jest aż tak długie. Jest to więc zachęta dla osób młodych, aby zadbać stosownie o swoją edukację. Osoby zatrudnione powyżej dziesięć lat lub posiadające wykształcenie wyższe i dwuletnie doświadczenie, posiadają rocznie dwadzieścia sześć dni urlopu wypoczynkowego.
Niestety nie istnieje możliwość zsumowania okresu pracy, podczas której dana osoba również studiowała. Wybierany jest wtedy wariant bardziej korzystny. Oprócz okresu przypadającego za ukończenie szkoły wyższej wyróżnić można także inne okresy, od których dolicza się kolejno: trzy lata po skończeniu zasadniczej szkoły zawodowej lub równorzędnej, pięć lat po ukończeniu szkoły średniej zawodowej, cztery lata po nauce w liceum ogólnokształcącym oraz sześć lat za ukończoną szkołę policealną.
Urlop wypoczynkowy uzyskany dzięki umowie o pracę jest płatny tak samo jak normalne dni pracy, a jeden dzień równa się ośmiu godzinom pracy. W niektórych firmach istnieje także dodatkowa dopłata do wypoczynku, która potocznie zwana jest „wczasami pod gruszą”. Zazwyczaj jej wysokość dostosowana jest do średnich zarobków w firmie i jest ona wyższa dla osób zarabiających kwoty niższe niż ustalony próg. W kwestii zatrudnienia pracownika na umowę zlecenie bądź umowę o dzieło, kodeks pracy nie reguluje ilości dni urlopu.
Zazwyczaj urlop wtedy jest bezpłatny i musi być skonsultowany z pracodawcą
W przypadku umowy o pracę, pracownik może uzyskać urlop na żądanie bez konsultacji z szefem. Niewątpliwie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę na pełen lub część etatu, posiadają większe przywileje jeśli chodzi o czas na odpoczynek. W ciągu roku, muszą oni zgodnie z kodeksem pracy, pójść choć raz na urlop dający im czternaście dni wolnych pod rząd. Wejść w ten czas mogą nie tylko dni robocze, ale także dni ustawowo wolne od pracy, które przypadają w ciągu tygodnia.
Urlop na żądanie przysługuje pracownikowi w wymiarze czterech dni w ciągu całego roku i liczba ta, jest taka sama dla każdego pracownika etatowego, bez względu na staż pracy. Pracownik może jednak zgłosić potrzebę jego wykorzystania najpóźniej w dniu udzielenia tegoż urlopu. Część pracowników błędnie zakłada, że są to dni dodatkowe do ustawowej ich liczby. Prawdą jednak jest, że dni urlopu na żądanie odejmowane są od zasadniczego wymiaru dni urlopu wypoczynkowego. Warto natomiast dodać, że pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia takiej formy urlopu.
Kwestia ile przysługuje urlopu w przypadku umowy podpisanej w ciągu roku kalendarzowego, również rozwiązana jest w kodeksie pracy. Jeżeli pracownik zatrudniony jest na jego pierwszą w życiu umowę o pracę, urlop ten musi nabywać proporcjonalnie. W zależności od stażu pracy, przysługuje mu 1,66 dnia na miesiąc (jeśli posiada 20 dni urlopu wypoczynkowego) bądź 2,16 dnia na miesiąc (jeśli posiada 26 dni urlopu wypoczynkowego). Pracodawcy pozwalają jednak czasem na udzielenie urlopu za pomocą tak zwanego awansu.
Wówczas pracownik pracujący przykładowo trzy miesiące, posiadający 4,98 dnia urlopu (co zaokrągla się do 5 dni), może za zgodą pracodawcy uzyskać na przykład siedem dni urlopu jeżeli jego umowa jest dłuższa niż pięć miesięcy. Po pięciu miesiącach bowiem nabędzie dopiero prawo do tych 7 dni, które chce wykorzystać dwa miesiące wcześniej. Istnieje również możliwość niewykorzystania przysługującego urlopu, który kumuluje się w następnym roku kalendarzowym wraz z „nowym” urlopem.
Należy go jednak wykorzystać w określonym czasie
Oczywistą sprawą jest bowiem dla każdego chęć odpoczynku, odcięcia się od zawodowych obowiązków, czy wyjazdu w najpiękniejsze zakątki świata. Człowiek wypoczęty, wraca do pracy z dodatkową motywacją, lepszym humorem, a także z lepszymi pomysłami, które podpowiada mu nieprzepracowany mózg. Prawie każdy jednak, już dzień po powrocie liczy na to ile przysługuje urlopu jemu, a również rodzinie na kolejną dawkę odpoczynku i relaksu.