NATO

0
404
NATO

Co to NATO?
NATO czyli North Atlantic Treaty Organization – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Dawniej była nazywana również Paktem Północnoatlantyckim.
Powstała, by bronić militarnie przed atakiem ze strony ZSRR i jego państw satelickich.
Państwa satelickie są to państwa, które w znacznym stopniu pozostają uzależnione od określonego mocarstwa. Mocarstwo pozwala na samodzielność państwa lecz w razie konieczności może utrzymać bazy wojskowe na terenie powyższego państwa.
Układ wojskowy został zawarty 24 sierpnia 1949 r., na mocy podpisanego dokumentu 4 kwietnia 1949 r., Traktatu Północnoatlantyckiego.
Po rozpadzie ZSRR i powiązanego z nim Układu Warszawskiego w 1991 roku NATO pełni rolę stabilizacyjną, zapobiega rozszerzeniu się konfliktu regionalnego.
Układ Warszawski był sojuszem polityczno-wojskowym państw, gdzie dominował ZSRR. Układ miał charakter obronny, traktowano go jako przeciwwagę dla zagrożenia ze strony NATO.
Podstawą działania NATO jest umowa zawarta 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki, zwany też traktatem waszyngtońskim. Składa się z 14 artykułów. Bardzo ważny jest w niej artykuł 5, w którym jest zawarte że każdy atak zbrojny z zewnątrz na jednym lub kilku państw organizacji traktowany jest jako atak przeciwko całej organizacji.
NATO aktualnie liczy 29 członków.
W 1949 roku wstąpiły: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Kanada, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Włochy.
W 1952 roku: Grecja wraz z Turcją.
W 1955 roku: Republika Federalna Niemiec a od 1990 roku Niemcy.
1982 roku wstąpiła tylko Hiszpania.
Natomiast w 1999 roku Czechy, Polska i Węgry.
W 2004 roku pojawiły się Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia.
W 2009 roku: Albania, Chorwacja.
I ostatnia wstąpiła Czarnogóra w 2017 roku.

http://www.yoggi.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here